Politikë

“1 km rrugë në Shqipëri kushton 16 mln euro, në BE 1.2 mln euro”


               Publikuar në : 13:43 - 20/07/19 |
geliano fataj

Partia Demokratike ka akuzuar sërish qeverinë në lidhje me projektin e rrugës Milot- Balldren. Ish deputetja Grida Duma në një konferencë për mediat tha se Edi Rama refuzoi fondet nga BE për rrugët që të vjedhë me koncesione dhe projektin e PPP-ve “1 miliard euro”.

“Kryeministri i votave të vjedhura, nuk paraqiti asnjë projekt për financim në Poznan, sepse ai po zbaton në Shqipëri, projketin kriminal “1 miliard euro”, të cilin, tani të gjithë e njohin si vjedhje e buxhetit përmes PPP-ve, me projekte të tejfryra, të pastudiuara dhe të paracaktuara se kush i fiton. Konkretisht, projektet e të treja rrugëve kanë një kosto totale 1.3 mld euro për 82 km rrugë. Krahasimisht, 1 km rrugë me projektin PPP të Edi Ramës kushton 16 mln euro, ndërsa me projektin e Bashkimit Europain, kosto për 1 km rrugë është 1.2 milion euro”, tha ish deputetja.

Sipas saj nëse PD vjen në pushtet Këto kontrata korruptive do të anulohen.

“Këto kontrata do të jenë subjekt i Ligjit Antimafia, bashkë me një listë kontratash abuzive, të denoncuara nga Partia Demokratike. Çdo dëm i shkaktuar ndaj buxhetit te shtetit do të rikuperohet. Asnjë hap pas në luftën kundër korrupsionit! Asnjë hap pas deri në largimin e Edi Ramës!”/ Opinion.al

Pas