Bota

Zyrtarët: Gjysma e Ukrainës ka nevojë për t’u pastruar nga minat


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 16:44 - 11/04/22 |
Opi Nion

Një shenjë paralajmëruese ndaj minave tokësore është vendosur përpara ndërtesave të granatuara në Borodyanka, afër Kievit

Rreth gjysma e territorit të Ukrainës ka nevojë për pastrimin e minave tokësore, sipas një përfaqësuesi të Shërbimit Shtetëror të Emergjencave.

Oleg Bondar tha se rreth 300,000 km katrorë tokë kërkon përpjekje humanitare për çminim, me një sasi të madhe eksplozivi ende të vendosur në zonat e marra nga ushtarët rusë.

Përpjekjet u përqendruan pranë Kievit dhe zonave të tjera veriore të vendit, thotë Bondar. Kontrollet po vazhdojnë në rajonet e Kharkiv dhe Nikolaev, pavarësisht granatimeve ruse.

Puna e pastrimit ka përfunduar në Irpin, afër Kievit, por Bondar thotë se toka private duhet ende të kontrollohet, gjë që kërkon lejen e pronarëve.

Pas