Bota

Zyrtarët e fushatës së Trump kërkojnë të vëzhgojë numërimin në Pensilvani


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 17:30 - 05/11/20 |
Al Do

Dy zyrtarë kryesorë të fushatës së Trump, Corey Lewandowski dhe Pam Bondi, sapo janë paraqitur në Qendrën e Kongreseve të Filadelfias në Pensilvani, ku votat e dërguar me postë po numërohen ende, duke thënë se ata kanë një urdhër gjykate për të hyrë brenda.

“Ne kemi në plan të hyjmë në atë ndërtesë tani dhe të vëzhgojmë ligjërisht procesin e votimit,” u tha Bondi gazetarëve.

“Nëse ka një votë të paligjshme numërohet, ajo i hiqet burrave dhe grave të mëdhenj të Pensilvanisë që dolën të votojnë ligjërisht”.

Ajo shtoi se përfaqësuesit e Trump tashmë ishin mbajtur 30 metra larg procesit të numërimit nga një burrë me armë dhe distinktiv i cili nuk ishte një oficer policie.

Ndërkohë, menaxheri i fushatës së Trump Bill Stepien u tha gazetarëve në një telefonatë se demokratët “gënjejnë, mashtrojnë dhe vjedhin” dhe se sjellja e paligjshme “po shfrenohet”.

Nuk ka aktualisht asnjë provë të manipulimit dhe procesi i zgjatur i numërimit pritej në Pensilvani pasi legjislatura e shtetit bllokoi numërimin para ditës së zgjedhjeve./Opinion.al

Pas