Aktualitet

Zjarri në spital/Manastirliu: Pacientët janë mirë, flakët në zonën e gjelbër


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 12:23 - 27/11/21 |
Opi Nion

Pas zjarrit që përfshiu spitalin COVID 3 në QSUT, ka ardhur edhe reagimi i ministres së Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale, Ogerta Manasitiliu.

Nga mjediset e spitalit, ajo tha se zjarri ka rënë në zonën e gjelbër të godinës, ku ofrohen shërbimet mbështetëse dhe se asnjë pacient dhe anëtar i stafit nuk është prekur.

Në këtë incident nuk ka asnjë përfshirje në pavionet që shërbehen pacientët. Incidenti ka ndodhur jo në zonat e pavijoneve por në zonën e gjelbër, shërbimet mbështetëse, që nuk është e lidhur me pavijonet. Ky incident sapo është evidentuar nga strukturat mbështetëse të QSUT është reaguar dhe janë lajmëruar strukturat përgjegjëse që janë duke kryer hetimin për shkakun. Ajo që është e rëndësishme është që pacientet dhe stafi janë shumë mirë dhe nuk ka asgjë për tu shqetësuar. Sepse incidenti ka ndodhur në këtë zonë të strukturës ku aktualisht nuk ofrohet shërbim”,-tha ministrja.

Pas