Kryesore

Zgjedhjet, Rama i përgjigjet Metës nga Brukseli


               Publikuar në : 17:40 - 11/06/19 |
Opi Nion

Nga Brukseli Kryeministri Edi Rama i është përgjigjur presidentit Ilir Meta në lidhje me vendimin e këtij të fundit për të anuluar datën e 30 qershorit për zhvillim e zgjedhjeve lokale.

Në një reagim në Twiter, Rama thekson se zgjedhjet do të bëhen në 30 qershor, pavarësisht vendimit të presidentit.

“Zgjedhjet do të bëhen në 30 qershor”-shkruan Rama.

Me herë, Meta u shpreh se vendimi i tij për të anuluar zgjedhjet është marrë me përgjegjshmëri të plotë, dhe se ka rrezik real për përshkallëzim të situatës ditën e zgjedhjeve, të dekretuar për herë të parë prej tij më 30 qershor.

 Me përgjegjësi të lartë në datën 8 qershor para zhvillimit të protestës bëra publik vendimin për shfuqizimin e dekretit të zgjedhjeve. Vendimi u mor me përgjegjësi të plotë nisur nga faktet dhe informacionet se në datë 8 qershor mund të kishte destabilitet për jetën e qytetarëve dhe rendin Kushtetues. Dje bëra të ditur argumentet. Që në momentin e shpalljes së vendimit kam vënë re për fat të keq disa reagime të ndryshme se Presidenti ka shkelur Kushtetutën duke krijuar qëllimisht një gjendje emullie. Duke e ditur fort mirë që në Tiranë qarkullojnë edhe disa modele të ndryshme të Kushtetutës edhe disa të përkthyera gabim. Jam i detyruar që të dal para jush për ata që kanë lexuar një tekst të lexuar keq. Ju bëj me dije se Kushtetuta zyrtare është kjo këtu që po iu tregoj unë. Kushtetuta që nga neni 1 dhe deri në fund nuk përcakton afatin kur zhvillon zgjedhjet, nuk thotë që zhvillon në datë 30 të këtij muaji apo tij, këto i ka Kodi Zgjedhor. Edhe partitë e dinë mirë sa e kanë respektuar. Në disa raste kanë ndryshuar jo Kodin por edhe Kushtetutën brenda një nate. Si shpjegohet se ish-presidentët që kanë shtyrë zgjedhjet nuk janë akuzuar se kanë shkelur Kushtetutën, por kanë bërë zgjedhjen më të mirë për vendin referuar rrethanave“, tha Presidenti.

Kujtojmë se pas vendimit të Metës, PS është shprehur se ka nisur procedurat për shkarkimin e presidentit, pasi sipas tyre, ai ka shkelur Kushtetutën. Proceduar për nxjerrjen e rezolutës për shkarkimin e presidentit do të nisin ditën enjte në Kuvend./ Opinion.al E.Xh.

Pas