Rajoni

Zgjedhjet presidenciale, Reka: Morëm vota në çdo komunë maqedonase


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 09:13 - 22/04/19 |
b.f

Pas përfundimit të procesit zgjedhor në Maqedoninë e Veriut, kandidati shqiptar për kryetar shteti Blerim Reka, u shpreh i kënaqur nga rezultati që ka arritur në këtë cikël zgjedhor. Ai tha se në komunat shqiptare ka fitore 3 me 1 ndaj kundër kandidatëve, ndërsa shtoi se ka marrë vota në çdo komunë maqedonase.

“Në të gjitha komunat maqedonase kemi vota. Kjo është për t’u shënuar, sepse koncepti ynë është koncept për të cilën do të votojnë gjithë qytetarët. Në komunat e Maqedonisë ku kemi marrë vota, ne nuk kemi degë. Kjo më jep shpresë se Maqedoni do të jetë shtet i të gjithëve”, tha Reka.

Sipas tij, partitë në pushtet kanë ushtruar një presion të madh kundrejt votuesve shqiptarë dhe se elektorati është i kapur. Reka më tej tha se ky korpus i votave “Reka për Republikën” paralajmëron një pranverë të re për vendin dhe shumë shpejt do të kemi zgjedhje të reja parlamentare./Opinion.al

Pas