Bota

Zelensky: Mizoria në Bucha vështirëson negociatat! Moska: Falsifikime videosh


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 21:09 - 04/04/22 |
Opi Nion

Presidenti ukrainas Volodymyr Zelenskiy tha të hënën se ishte bërë më e vështirë për vendin e tij të negocionte me Rusinë që kur Kievi u bë i vetëdijshëm për shkallën e mizorive të kryera nga trupat ruse në Ukrainë. Zelenskiy foli në televizionin kombëtar nga qyteti i Bucha në rajonin e Kievit, ku trupa të lidhur të qëlluar nga një distancë e afërt, një varr masiv dhe shenja të tjera ekzekutimesh janë gjetur në territorin e rimarrë nga trupat ruse.

Moska ka mohuar çdo akuzë në lidhje me vrasjen e civilëve në Bucha.

“Këto janë krime lufte dhe do të njihen nga bota si gjenocid,” tha Zelenskiy, i veshur me antiplumb dhe i rrethuar nga personeli ushtarak.

“Është shumë e vështirë të flasësh kur shikon se çfarë kanë bërë këtu”, tha ai. Sa më gjatë që Federata Ruse e zvarrit procesin e negociatave, aq më keq është për ta, për këtë situatë dhe për këtë luftë.

“Ne dimë për mijëra njerëz të vrarë dhe të torturuar, me gjymtyrë të prera, gra të dhunuara dhe fëmijë të vrarë,” tha ai.

Pasi foli Zelenskiy, zyrtarët ukrainas i çuan gazetarët në bodrumin e asaj që ata thanë se ishte një rezidencë verore për fëmijë dhe u treguan trupat e pesë burrave me duart e lidhura pas shpine. Zyrtarët thanë se pesë personat, të cilët të gjithë kishin veshur rroba civile, ishin vrarë nga ushtarët rusë, përpara se trupat ukrainase të rimerrnin kontrollin e qytetit. “Tani ne po e hetojmë këtë dhe ia tregojmë (atë) shtypit ndërkombëtar.”

Ai tha se ushtarët rusë kishin ngritur kampin brenda ndërtesës dhe qëndruan atje për tre javë. Reuters nuk mund të verifikonte në mënyrë të pavarur këtë fakt.

Nënkryetari i bashkisë së Bucha tha të dielën se 50 banorë kanë qenë viktima të vrasjeve jashtëgjyqësore të kryera nga trupat ruse.

Në Stoianka aty pranë, rreth 15 km në jug të Buçës, Zelenskiy vëzhgoi dëmtimin e një ure autostrade e cila ishte pothuajse e ndarë në dysh. Një makinë qëndronte e braktisur, me plumba në trup dhe xhamin e përparmë. Një zonë banimi aty pranë ishte rrafshuar dhe grumbullimet e reklamave ishin të mbuluara me vrima plumbash.

Rusia mohon të ketë shënjestruar civilët që nga pushtimi i Ukrainës më 24 shkurt në atë që ajo e quan një “operacion special ushtarak” që synon çmilitarizimin dhe “denazifikimin” e Ukrainës. Ukraina thotë se është pushtuar pa provokim.

Kremlini mohoi të hënën çdo akuzë në lidhje me vrasjen e civilëve në Bucha.

“Ky informacion duhet të vihet në dyshim seriozisht,” u tha gazetarëve zëdhënësi i Kremlinit Dmitry Peskov. “Nga ajo që kemi parë, ekspertët tanë kanë identifikuar shenja të falsifikimit të videove dhe falsifikimeve të tjera”. Shkatërrimi dhe vdekjet e civilëve në Bucha duket se do të nxisin Shtetet e Bashkuara dhe Evropën në sanksione shtesë kundër Moskës, me zyrtarët që rrisin mundësinë e kufizimeve në eksportet e energjisë ruse./Opinion.al

Pas