Bota

Zelensky: Gati për dialog, jo për kapitullim! NATO nuk dëshiron të na pranojë


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 23:21 - 08/03/22 |
el ida

Në ditën e trembëdhjetë të luftës, Zelensky vazhdoi të drejtonte rezistencën nga bunkeri i tij në Kiev. Megjithatë, gati për të diskutuar të gjitha kërkesat e bëra nga Vladimir Putin.

“Për territoret e pushtuara përkohësisht dhe pseudo-republikat që nuk njihen nga askush përveç Rusisë, ne mund të gjejmë një kompromis se si do të jetojnë këto territore”, shpjegoi Zelensky në një intervistë për ABC, për rajonet separatiste Donbass dhe Krimesë.

Dhe ai la të kuptohet se mund të diskutohet edhe nëna e të gjitha çështjeve për Moskën, heqja dorë e Kievit nga NATO. “Kam ftohur çështjen shumë kohë më parë, pasi kuptova se NATO nuk dëshiron të pranojë Ukrainën”, ishte përgjigja e tij.

Diçka mund të ndodhë të enjten në Turqi, ballë për ballë mes ministrave të jashtëm Kuleba dhe Lavrov. E para në një nivel të lartë midis Moskës dhe Kievit që nga fillimi i konfliktit.

“Por unë jam gati për dialog, jo për kapitullim”, tha Zelensky, i cili mori tone më luftarake në një video ndërhyrje në parlamentin britanik. “Ne nuk do të dorëzohemi, Rusia është një shtet terrorist dhe ne po e luftojmë atë”, ka brohoritur ai shoqëruar me duartrokitjet e Ëestminsterit. Dhe duke treguar talentin e tij si një ish-shoëmen, ai joshi deputetët me një citim të Churchill-it dhe duke i bërë vetes pyetjen “Shekspirian, të jesh apo të mos jesh”.

 

Dhe “përgjigjja jonë është po”, na siguroi ai, ne duam të “ekzistojmë”. Më pas shfaqi kritika për NATO-n se nuk ka vendosur një zonë ndalim-fluturimi. Megjithatë, në mbrëmje, Polonia njoftoi një marrëveshje me SHBA-në për transferimin e të gjithë Mig-29-ve të prodhimit rus “menjëherë dhe pa kosto” në një bazë amerikane në Gjermani, një lëvizje që mund të paralajmërojë dorëzimin e avionëve të shumëkërkuar nga Zelensyk, në Ukrainë.

Megjithatë, SHBA shprehu “habi” me ofertën e Polonisë për të dorëzuar Mig-29-et e tyre në bazën amerikane në Gjermani. “Me sa di unë, ata nuk ishin konsultuar me ne më parë,” tha nënsekretarja e shtetit Victoria Nuland në një seancë dëgjimore në Senat. “Mendoj se ishte një njoftim i papritur nga polakët”, shtoi ajo.

Megjithatë, për momentin, vetëm luftëtarët e Putinit vazhdojnë të fluturojnë mbi qiellin e Ukrainës. Dhe kështu edhe përpjekja e katërt për të hapur kalime të sigurta për civilët, përmes një armëpushimi, nuk ka qenë aq e suksesshme. Në fillim të ditës, forcat e armatosura ruse njoftuan hapjen e pesë rrugëve të largimit. Dhe kolonat e para të autobusëve u nisën në rajonin verilindor të Sumy.

Megjithatë, pas disa orësh, ukrainasit denoncuan një rifillim të bombardimeve, që kishte shkaktuar të paktën 21 vdekje gjatë natës, duke përfshirë 10 fëmijë. Në Mariupol, ku janë përqendruar shumica e civilëve që do të evakuohen, Kievi akuzoi Moskën se “mbajti peng 300,000 civilë”, duke shkelur armëpushimin. Dhe në qytetin e Detit të Zi, pa ujë dhe energji elektrike pas rrethimit të ashpër, situata është e dëshpëruar, aq sa një “fëmijë ka vdekur nga dehidratimi”, denoncoi ministri i Jashtëm Dmytro Kuleba./Opinion.al

 

 

Pas