Bota

Zbardhet biseda mes Biden dhe liderëve europianë


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 20:07 - 29/03/22 |
Opi Nion

Presidenti i SHBA Joe Biden ka pohuar vendosmërinë e tij për t’i ofruar Ukrainës ndihmat e nevojshme për t’u mbrojtur kundër Rusisë gjatë një bisede telefonike me liderët europianë, tha Shtëpia e Bardhë.

Biden foli me presidentin francez Emmanuel Macron, kancelarin gjerman Olaf Scholz, kryeministrin italian Mario Draghi dhe kryeministrin britanik Boris Johnson për gati një orë, mëngjesin e kësaj të marte.

Telefonata vjen në mes të bisedimeve të paqes midis Rusisë dhe Ukrainës në Stamboll, në të cilat Moska premtoi të zvogëlojë operacionet e saj ushtarake pranë qyteteve ukrainase të Kievit dhe Chernihiv.

Pas