-U tha në Opinion

Xhaferri: Një student i huaj në Shqipëri duhet të mbrojë maturën shqip


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 22:59 - 02/02/21 |
el ida

Duke diskutuar mbi studentët shqiptarë që zgjedhin të shkojnë jashtë vendit, Besart Xhaferri tha në emisionin “Opinion” se në Shqipëri është e pamundur të vijnë studentë nga vende të tjera.

“Unë kam një agjenci që çon student nga Ballkani, jashtë. Dhe që të studentë në Shqipëri nga jashtë e kam të pamundur. Sepse që të vij një i huaj të studiojë në anglisht në një universitet privatë në Shqipëri, duhet të mbrojë provimin e maturës shqiptare, shqip. Dhe aplikimi duhet të bëhet dorazi në Ministrinë e Arsimit, jo online. Mos të flasim për lejet e qëndrimit, kjo është katastrofë”, tha Xhaferri./Opinion.al

 

Pas