Kronikë

Vrasja në Vlorë/Viktima ruhej prej kohësh, pikëpyetjet e makinës së blinduarBëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 21:35 - 18/08/22 |
Opi Nion

Shpati Lena dhe Haki Xhezo mbetën të vdekur paraditen e sotme në Panaja të Vlorës, pas një atentati, ndaj të cilëve u derdhën të paktën 60 plumba, edhe pse në vendngjarje policia nuk ka arritur te gjejë asnjë gëzhojë.

Sipas të dhënave të deritanishme, autorët besohet të ketë qenë 3 persona, njëri drejtues i mjetit dhe dy të tjerë qitës.

Besohet se autorët i kanë ndjekur viktimat dhe pranë mbikalimit të Panajasë, dnërsa të dyja mjetët kanë qenë në krah të njëra-tjetrës, kanë hapur zjarr.

Sipas Neës 24, që citon burime të policisë, pasi kanë qëlluar nga makina në ecje, autorët kanë dalë prej saj për t’u siguruar se e kishin kryer objektivin.

Ndërkohë bëhet me dije se goditjet kanë qenë aq shumë preçize sa kanë qenë të përqendruara në xhamat e automjeteve. Ajo çfarë duket e dyshimtë në këtë ngjarje, e që flet ndoshta edhe për një nxjerrë në pritë tëobjektivit Shpati Lena, lidhet me faktin se ndryshe nga herët e tjera, ai nuk ka udhëtuar këtë herë me një makinë të blinduar.

Pas vrasjes së Arben Beqirit në 2019, Lena ishte një njeri që ruhej dhe prej kohësh nuk ishte shfaqur në publik.  Ai jetonte në lagjen  “Çole” në Vlorë dhe flitej se edhe në funeralin e nënës kishte shkuar me shumë vështirësi. Dyshohet se ngjarja e sotme është një larje hesapesh për krimin e vitit 2019./Opinion.al

 

 

 

Pas