Aktualitet

Vrasja në Elbasan, Ambasada Amerikane: Të hetohet sa më shpejt ngjarja


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 17:40 - 21/04/21 |
Opi Nion

Ambasada Amerikane ka reaguar ditën e sotme për vrasjen e ndodhur në Elbasan ku viktimë ka mbetur Pjerin Xhuvani.

Nëpërmjet një postimi në rrjetet sociale, Ambasada Amerikane shkruan se është duke ndjekur të gjitha zhvillimet me interes teksa u bënë thirrje zyrtarëve të zbatimit të ligjit të hetojnë këtë incident.

Bëhet me dije se Ambasada Amerikane i ka ndëshkuar veprime të tilla dhe të gjithë personat që përfshihen në dhunë të tillë.

“Ambasadorja Kim i ka kërkuar Presidentit Meta, Kryeministrit Rama dhe Kryetarit të Partisë Demokratike Basha të ushtrojnë vetëpërmbajtje – dhe të udhëheqin në të njëjtën mënyrë – ndërsa çështja është duke u hetuar. Veprimet tona duhet të bazohen në fakte, jo në frikë apo thashetheme.”- thuhet ndër të tjera në njoftim.

Postim i plotë:

Kemi ndjekur raportimet për dhunën në Elbasan sot, e cila përfundoi në vdekjen e një personi dhe plagosjen e të tjerëve. Ne u bëjmë thirrje zyrtarëve të zbatimit të ligjit të hetojnë këtë incident sa më shpejt dhe në mënyrë të plotë, të identifikojnë autorët dhe t’i dënojnë me të gjithë forcën e ligjit. Ata që përfshihen në dhunë të tillë duhet të ndëshkohen. Ambasadorja Kim i ka kërkuar Presidentit Meta, Kryeministrit Rama dhe Kryetarit të Partisë Demokratike Basha të ushtrojnë vetëpërmbajtje – dhe të udhëheqin në të njëjtën mënyrë – ndërsa çështja është duke u hetuar. Veprimet tona duhet të bazohen në fakte, jo në frikë apo thashetheme. Kur vetëm disa ditë na ndajnë nga zgjedhjet e 25 prillit, ne përsërisim deklaratën tonë të 26 marsit duke bërë thirrje që udhëheqësit – ata që janë në pushtet dhe ata që kërkojnë pushtet – të refuzojnë qartazi dhunën. Ambasada Amerikane do të vazhdojë të monitorojë situatën nga afër./Opinion.al

Pas