Bota

Vrasja e një tjetëri afro-amerikani,dorëhiqet Shefja e Policisë në Atlanta


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 08:53 - 14/06/20 |
Opi Nion

Pas vrasjes së një tjetër afro-amerikani nga një efektiv policie ditën e premte, Shefja e Policisë së Atlantës, Erika Shields, ka dhënë dorëheqjen.

Shields ishte në këtë detyrë që nga dhjetori i vitit 2016 dhe kishte punuar në Departamentin e Policisë së Atlantës që prej 20 vitesh. Ajo do të vazhdojë të punojë në polici, por në një rol tjetër.

27-vjeçari Rayshard Brooks humbi jetën pasi i rezistoi arrestimit kur ishte në gjendje të dehur. Agjentët mbërritën në vendngjarje pasi morën një telefonatë nga ana e një restoranti për një person të dyshimtë që flinte në parking.

Personi ishte në gjendje të dehur dhe në momentin kur do i vendoseshin prangat u rebelua, duke i marrë pistoletën me elektroshok njërit prej policëve. Në atë çast, një nga efektivët e qëlloi.

Kjo ngjarje çoi në protesta në Atlanta, me demonstruesit që bllokuan një autostradë, ndërsa restoranti në parkingun e të cilit ndodhi ngjarja, u dogj. Gjatë 3 javëve të fundit, SHBA është përfshirë nga protesta masive pas vdekjes së George Floyd./ Opinion.al

Pas