Bota

Papa Françesku: Thashethemet janë një epidemi më e keqe se Covid-i


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 16:48 - 06/09/20 |
Al Do

Papa Françesku tha të dielën se thashethemet janë një “epidemi më e keqe se Covid” që po kërkon të përçajë kishën Katolike Romake.

Françesku devijoi nga teksti i tij i përgatitur në bekimin e tij të përjavshëm për të përsëritur ankesën e tij të shpeshtë rreth thashethemeve brenda komuniteteve të kishës dhe burokracisë së Vatikanit.

Pa dhënë specifika, ai vazhdoi duke thënë se djalli është “thashethemi më i madh” i cili po kërkon të ndajë kishën me gënjeshtrat e tij.

“Ju lutemi vëllezër dhe motra, le të përpiqemi të mos bëjmë thashetheme”, tha ai. “Thashethemet janë një epidemi më e keqe se Covid. Më keq. Le të bëjmë një përpjekje të madhe: pa thashetheme! ”

Komentet e Françeskut erdhën pasi ai elaboroi një fragment ungjilli në lidhje me nevojën për të korrigjuar të tjerët privatisht kur ata bëjnë diçka të gabuar. Hierarkia katolike ka kohë që është mbështetur në këtë “korrigjim vëllazëror” mes priftërinjve dhe peshkopëve për t’i korrigjuar ato kur gabojnë pa i transmetuar problemet në publik.

Të mbijetuarit e abuzimit seksual kanë thënë se kjo formë e qortimit privat ka lejuar abuzimin të lulëzojë në kishë dhe të lejojë si priftërinjtë abuzues ashtu edhe eprorët të cilët i kanë mbuluar ata të shpëtojnë nga dënimi. /Opinion.al

Pas