Sport

VIDEO/ Xhaka dhe Shaqiri eliminuan Serbinë, si u festua në Kosovë dhe ZvicërBëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 09:11 - 03/12/22 |
Opi Nion

Mbrëmjen e djeshme Zvicra eliminioi Serbinë nga botërori, ku protagonistë i golit ishte dhe shqiptari Xherdan Shaqiri.  Zvicra triumfoi 3:2 ndaj Serbisë, duke u kualifikuar në 1/8 e finales së Kupës së Botës.

Pa dyshim, edhe një shqiptar tjetër ishte protagonist i ndeshjes, i cili pati një performacë të jashtëzakonshme në fushë, Granti Xhaka.

Ky i fundit u provokua vazhdimisht nga lojtarët serbë që ishin ulur në stol, ndërsa si përgjigje ndaj tyre Xhakja bëri një gjest që nuk iu pëlqeu. Po ashtu, Xhaka i përplas edhe fizikisht me futbollistët serb.

Skandaloze dhe larg sjelljes të një profesionisti sporti ishte ajo e trajnerit serb, Dragan Stojkoviç i cili gjatë kohës që Serbia shënoi golin e dytë shanë nga nëna shqiptarët.

Por, pavarësisht frustrimit serb, djemtë shqiptarë në Zvicër e çuan Serbinë në shtëpi. Kjo fitore është festuar në Prishtinë, por jo vetëm, në shumë qytete të Kosovës është festuar mbrëmjen e së premtes. Malisheva ka dalë në rrugë. Gjithashtu në Zvicër shqiptarët kanë festuar.

 

 

Pas