Bota

VIDEO/ Vajza nxirret nga rrënojat e tërmetit dhe përqafon babain


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 21:44 - 30/10/20 |
Al Do

Vijojnë operacionet e shpëtimit në Izmir të Turqisë pas tërmetit shkatërrimtar i cili shembi disa godina.

Në një video të publikuar në Tëitter, duket momenti kur një vajzë nxirret nga gërmadhat në gjendje të mirë shëndetësore.

Ajo ndihmohet nga ekipet e shpëtimit dhe shoqërohet me duartrokitje. Nga ana tjetër, fatin e saj nuk e patën dy adoleshentë në ishullin Samos, Greqi të cilët humbën jetën nën gërmadhat e një godine që u shemb.

Organi për Menaxhimin e Fatkeqësive dhe Emergjencave të Turqisë tha se tërmeti i së premtes kishte një magnitudë 6.6 Rihter.

Tërmeti i fuqishëm në Detin Egje ka tronditur Turqinë dhe Greqinë. Më herët, ministri i Brendshëm i Turqisë tha se disa ndërtesa në provincën perëndimore të Izmirit u shkatërruan.

Numri i të vdekurve nga tërmeti në Turqi ka arritur në 12, tha Agjencia për Menaxhimin e Fatkeqësive dhe Emergjencave (AFAD). Sipas njoftimit, të plagosur janë shënuar 419 persona. Dy njerëz vdiqën në ishullin grek të Samos, thanë zyrtarët atje./ Opinion.al

Pas