Bota

Video/ Panik në Hong Kong, dhjetëra persona sulmojnë qytetarët në stacion


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 11:38 - 22/07/19 |
el ida

Dhjetëra persona të maskuar kanë sulmuar udhëtarët, në një stacion treni tek Hong Kongu.

Disa burra të veshur më bluza të bardha dhe që dyshohet të jenë pjesëtarë bandash, sulmuan protestuesit pro demokracisë dhe disa kalimtarë në distriktin e Yuen Long.

Në disa filmime të postuara në rrjetet sociale duken dhjetëra agresorë teksa godisan personat që ndodhen në stacion me shkopa druri dhe hekuri. Si pasojë e dhunës 45 vetë mbetën të plagosur, një prej të cilëve në gjendje kritike.

Dhuna në stacion pasoi protestat e zhvilluara më herët gjatë ditës së dielës. Policia përdori gaz lotsjellës dhe plumba gome për shpërndarjen e protestuesve pro demokracisë që hodhën objekte ndaj efektivëve./Opinion.al

Pas