Sociale

Video/ Në shenjë falenderimi, qytetari italian luan himnin shqiptar


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 11:45 - 30/03/20 |
el ida

Mjekët dhe infermierë shqiptarë që u nisën drejt Italisë, për të ndihmuar kolegët e vendit fqinj në luftën kundër koronavirusit, tërhoqën vëmendjen e zyrtarëve më të lartë por dhe të gjithë popullit italian.

Duke e cilësuar si një gjest fisnik dhe një solidaritet të pashoq në një kohë tejet të veshtirë për popullin e tyre, italianët, nuk rreshtin së falenderuari shqiptarët.

Kështu, videoja e një qytetari italian, që në shenjë falenderimi luan në flaut himnin shqiptar nga ballkoni i banesës së tij, po bëhët virale.

“Nuk besoj që Shqipëria ka mjaftueshëm para sa për t’i hedhur jashtë. Jam i emocionuar, është si të kesh një mik që ka euron e fundit në xhep dhe ta jep ty. Kjo është diçka shumë e bukur. Prandaj, dua të falenderoj në mënyrën time të vogël vëllezërit tanë shqiptarë, që madje nuk janë akoma as pjesë e Europës. Pastaj, më lini t’ju them se kanë një himn që është i mrekullueshëm!”- u shpreh qytetari italian.

Videoja u shpërnda dhe nga kryeministi i vendit, Edi Rama, i cili shkroi se ka marrë me mijëra mesazhe, por kjo video e kishte drithëruar.

Dhjetë mjekët dhe njëzet infermierët shqiptarë, të cilët u nisën më 28 mars drejt Italisë për të ndihmuar në luftën kundër Covid-19, kanë marrë vëmendje ndërkombëtare.

Reuters, New York Times, Euronews, Balkan Insight, Il Messagerio, e te tjera media prestigjoze shkruanin për Shqipërinë, e cila edhe pse një nga vendet më të varfëra të Europës, dërgoi një ekip mjekësh dhe infermierësh në Itali për të ndihmuar pandeminë e koronavirusit.

Në artikuj theksohej gjithashtu fakti se Italia e ka ndihmuar Shqipërinë përgjatë historisë kur është përballur me disa kriza, si rënia e komunizmit apo anarkia e vitit 1997./Opinion.al

Pas