Aktualitet

Video/Në 100-vjetorin e marrëdhënieve Shqipëri-SHBA Yuri Kim uron në shqipBëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 23:41 - 28/07/22 |
Opi Nion

Ambasadorja e Shteteve të Bashkuara të Amerikës në Tiranë, Yuri Kim ka uruar edhe një herë shqiptarët në 100-vjetorin e marrëdhënieve me SHBA dhe çeljen e negociatave me BE.

Ajo gjithashtu ishte e pranishme në koncertin festiv të zhvilluar në sheshin “Skënderbej” në tiranë, ndërsa video-mesazhin Kim e mbyll duke uruar në shqip: Gëzuar! Edhe 100!

“100 vjet më parë, SHBA dhe Shqipëria ranë dakord të njihnin njëra-tjetrën dhe të vendosnin marrëdhënie diplomatike. Duke e bërë këtë, Amerika dhe Shqipëria ndezën një pishtar të shenjtë që është përcjellë brez pas brezi. Edhe ditëve më të errëta të diktaturës komuniste, kjo flakë u mbajt ndezur nga shqiptarët dhe amerikanët, në fshehtësi, por nuk u la asnjëherë që të shuhej. Sot, ky pishtar i shenjtë shndrin më shumë se kurrë. Nuk kam aspak dyshim se populli shqiptar është po aq krenar sa populli amerikan që e ka trashëguar këtë pishtar dhe po aq i vendosur për ta mbajtur lart që të ndriçojë rrugën e përbashkët përpara. Gjithmonë bashkë, gjithmonë përpara. Gëzuar! Edhe 100!”,-tha Kim./Opinion.al

Pas