Bota

VIDEO/ Murgesha u përgjërohet ushtarëve: Më mirë më vrisni mua jo fëmijët


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 17:58 - 10/03/21 |
Opi Nion

Gjatë ditës së sotme, një foto e shkrepur në Myanmar ka prekur gjithë botën teksa një murgeshë i përgjërohet ushtarëve që të mos qëllojnë me armë ndaj fëmijëve.

“Më mirë me vrisni  mua se sa fëmijët”, u dëgjua ajo t’i thoshte ushtarëve që po ndiqnin një grup të rinjsh që po vraponin pas kurrizit të saj.

“Pash që ushtarët po ndiqnin një grup fëmijësh, atëherë iu ula në gjunjë dhe i thash që më mirë të më qëllonin mua se fëmijët”, u shpreh murgesha e identifikuar si  Ann Rose Nu Taëng, 45 vjeçe.

Myanmari është duke u përballur me një dhunë të pashembullt pas grushtit të shtetit që ushtria bëri ndaj qeverisë. Çdo ditë në rrugët e qyteteve më të mëdha dalin me qindra protestues që kërkojnë largimin e ushtrisë nga qeverisja e vendit, ndërsa numri i të vrarëve është i shumë i lartë./Opinion.al

Pas