Bota

Video/ Momenti i fundosjes së jahtit luksoz në ItaliBëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 19:46 - 23/08/22 |
Opi Nion

Në videon e mëposhtme shfaqet momenti dramatik kur një jaht luksoz 40 metra i gjatë u fundos në brigjet e Italisë jugore. Kanë qenë rojet bregdetare italiane, ata që publikuan filmimet.

Jahti me emrin ‘Saga’, i cili u ndërtua në Monako në vitin 2007, po lundronte nga Gallipoli për në Milazzo në ishullin e Siçilisë gjatë natës së të shtunës kur papritur hasi në vështirësi dhe nisi të mbushej me ujë.

Duke parë që situata po përkeqësohej, kapiteni i jahtit përmes një telefonate njoftoi autoritetet.

Ngjarja ndodhi nëntë milje larg Catanzaro Marina, ndërsa kur rojet bregdetare që u dërguan nga porti i Crotone mbërritën në vendngjarje, jahti ishte zhytur përgjysmë në ujë. Katër pasagjerë dhe një anëtar i ekuipazhit, të gjithë italianë  u evakuan menjëherë nga jahti, ndërsa katër pjestarë të ekuipazhit, përfshirë dhe kapitenin u larguan të fundit.

Ndërkohë, Mail Online shkruan se, jahti është fundosur në ujë brenda një kohe të shkurtër, ndërsa operacionet për shpëtimin e anijes ishin të pamunduara.

Ndërkohë ka nisur një hetim për të zbuluar shkaqet e fundosjes së jahtit./Opinion.al

 

Pas