Bota

Video/ Momentet kur Papa Françesku shpërthen në lot për Ukrainën, audienca e duartroketBëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 11:07 - 09/12/22 |
Opi Nion

Papa Françesku u përlot të enjten teksa përmendi vuajtjet e ukrainasve gjatë një lutjeje tradicionale publike në qendër të Romës.

Papa e gjeti veten të përfshirë nga emocionet dhe të paaftë për të folur për 30 sekonda duke bërë thirrje për paqe për popullin ukrainas, i cili ka luftuar agresionin e Rusisë për më shumë se nëntë muaj.

“Sot do të kisha dashur t’ju sjell falënderimet e popullit ukrainas (për paqen)”, tha ai, ndërsa zëri i dridhej. Turma, duke përfshirë kryetarin e bashkisë Roberto Gualtieri, i cili po qëndronte në krah të Papës, duartrokitën kur kuptuan se ai nuk mund të fliste dhe e panë duke qarë.

Françesku më në fund arriti të vazhdonte, me zërin e tij të dridhur: “Edhe një herë më duhet t’ju sjell lutjet e fëmijëve, të të moshuarve, të baballarëve dhe nënave, të të rinjve të asaj toke martire, që po vuan shumë”.

Lutja ishte pjesë e ceremonisë vjetore të Papës me një traditë 168-vjeçare që nis sezonin e Krishtlindjeve.

Pas