Bota

Video/Mitsotakis-gazetares holandeze:S’lejoj të më ofendoni mua dhe popullin grek


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 14:40 - 10/11/21 |
Opi Nion

Kryeministri i Holandës, Mark Rutte, para ardhjes në vendin tonë, ishte në një vizitë në Athinë, ku takoi homologun e tij, Kyriakos Mitsotakis.

Gjatë konferencës së përbashkët, mes Mitsotakis dhe Rutte, pati edhe një përballje mes kryeministrit grek dhe nja gazetareje holandeze.

Sipas një video, e cila po bën xhiron në rrjet, gazetarja akuzon kryeministrit grek duke i thënë se ka gënjyer lidhur me situatën e refugjatëve në Greqi.

Zoti kryeministër kur do të ndaloni së gënjyeri? Në Greqi ka refugjatë por ju ende i mohoni dhe gënjeni. Pse nuk thoni që ‘Brukseli na braktisi. Pritëm 6 vite. Askush nuk bëri asgjë’. Asnjë refugjatë nuk u transferua”-tha gazetarja.

Ndërsa kryeministri grek reagoi i revoltuar, duke thënë se nuk lejon që dikush ta ofendoi atë dhe popullin grek në godinën e Kryeministrisë.

E di që në vendin tuaj keni një politikë për të bërë pyetje të drejtpërdrejta dhe e respektoj këtë. Por nuk ju lejoj të më ofendoni mua dhe popullin grek në këtë godinë (godinën e Kryeministrisë). Nuk dua të më akuzoni pa prova në lidhje me refugjatët. Kemi shpëtuar mijëra jetë. Njëkohësisht po bllokojmë flukset nga Turqia. Prandaj në vend që të fajësoni Greqinë, duhet të fajësoni ata që shfrytëzojnë njerëzit. Ne kemi politikë shumë të ashpër për emigracionin, por shumë të drejtë.

Në Greqi kanë mbërritur 50 mijë persona, nga të cilët 10 mijë janë afganë, të cilëve u është dhënë azil. A keni qenë ndonjëherë në Samos? Nuk keni shkuar. Nuk do të më ofendoni në këtë godinë. Nëse shkoni në Samos do të gjeni një strukturë shumë të mirë akomoduese, me kushte higjienike, kënde lojërash dhe nuk ka lidhje me atë që kishim në të kaluarën. Nuk lejoj askënd të drejtojë gishtin nga kjo qeveri dhe të më akuzojë mua”-tha Mitsotakis.

Pas