Aktualitet

VIDEO/ Kotelja bie në lumin Osum, turistët lajmërojnë zjarrfikësen


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 22:36 - 19/08/21 |
Opi Nion

Një kotele ka rënë mbrëmjen e sotme në lumin Osum. Të qarat e maces kanë alarmuar turistët e huaj që ishin duke shëtitur  në Berat, dhe kanë lajmëruar zjarrfikësit.

Bëhet me dije se ‘operacioni’ i shpëtimit ka nisur sapo forcat zjarrfikese janë paraqitur në vendngjarje.

Forcat zjarrfikëse kanë zbritur shkallët e ndihmës së shpejtë në lumë dhe njëri prej tyre është futur në thellësinë e lumit për të shpëtuar kotelen që kishte ngecur në një parvaz të murin anësor të rrugës së lumit.

Kotelja e vogël është nxjerrë lart e gjallë dhe veprimi është përshëndetur e duartrokitur nga turistët e qytetarët beratas, që e ndoqën nga afër këtë akt shpëtimi në të dyja brigjet e lumit. Efektivi zjarrfikës ka deklaruar se macen e shpëtuar që ishte një kafshë e braktisur do ta rrisin brenda Repartit Zjarrfikës të qytetit.

 

Pas