Bota

VIDEO/ Erdogan “teston” autobusin elektrik pa drejtues


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 17:00 - 02/02/21 |
Semiljana Azizi

Presidenti turk, Recep Tayyip Erdogan ka provuar  autobusin e parë elektrik në botë pa shofer  Atak Electric, të prodhuar në seri në nivelin 4 pa drejtues të zhvilluar nga inxhinierët turq.

Sipas Anadolu Agency, Erdogan postoi nga llogaria e tij në “Tëitter” disa sekonda gjatë testimit të autobusit elektrik që zhvilluan në rezidencën presidenciale në Ankara.

“Në takimin tonë të kabinetit po shkojmë me Atak Electric, autobusi i parë elektrik pa drejtues në botë i prodhuar në seri në nivelin 4 nga inxhinierët turq”, tha Erdogan.

Bëhet me dije se autobusi është 8 metra i gjatë dhe me kapacitet mbi 50 udhëtarë./Opinion.al

Pas