Aktualitet

Video/Deklarata e Kushit, studentët hedhin bojë ndaj ministrisë së Arsimit


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 11:37 - 16/12/20 |
Opi Nion

“Lëvizja për Universitetin” ka protestuar sot përpara ministrisë së Arsimit, pas deklaratës së ministres, Evis Kushi se minorenët të cilët protestuan për vrasjen e Kloidian Rasha nga efektivi i policisë do të identifikohen në shkolla që më pas të trajtohen me psikolog.

Ndërkohë, studentët kanë hedhur bojë mbi këtë godinën e ministrisë, duke thirr se  të protestosh nuk është krim, ndërsa theksuan “krim dhe kriminale janë tentativat për të përndjekur të miturit nëpër shkolla”.

Përmes kësaj deklarate të rinjtë shprehen se sistemi arsimor në vend po shkon drejt rrënimit, ndërsa mundësinë për t’u shkolluar e kanë gjithnjë e më shumë të pasurit.

“Për fyerjen ndaj të rinjve dhe gjithçka që shkon mbrapsht në shkollat tona, ministria që ju përfaqësoni meriton të njolloset dhe ju vetë të dorëhiqeni”.

Pas