Kryesore

Vetëm 1kg i heq medaljen Olimpike,Briken Calja e mbyll garën në vendin e 4


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 15:27 - 28/07/21 |
Opi Nion

Vetëm 1 kg i ka hequr Shqipërisë të drejtën për të festuar për herë të parë një medalje Olimpike.

Briken Calja ishte vetëm një hap larg këtij suksesi dhe në fund e mbyll në vendin e katërt në dygarësh duke vendosur një rekord të ri për Shqipërinë, për herë të parë në histori arrijmë një pozicion të tillë në Lojërat Olimpike. Briken Calja shtyu trupin e tij përtej çdo limiti në stilin e shtytjes, dukshëm u dëmtua pas provës së parë ku arriti të ngrinte 184 kg.

Në fazën e parë Calja doli në renditje i 7 e më vonë u rendit i katërti.

Në provën e dytë, Calja nuk arriti të mbaj lart 188 kg por në provën e tretë luajti ai ka mbajtur me shumë sforco 190 kg, peshë kjo që i dhurojë vendin e tretë në këtë stil por jo mjaftueshëm për tu dhuruar medalje bronzi në dygarësh.

 

Pas