Aktualitet

Vërshimi i lumit përmbyten serat në Samaticë të Beratit


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 09:38 - 12/12/21 |
Opi Nion

Vërshimi i ujit ka bërë që me dhjetëra sera të gjenden të përmbytura këtë mëngjes në fshatin Samaticë të Beratit.

Reshjet e dendura të shiut në ditët e fundit kanë bërë që prurjet e lumit Seman të rrite, por shkak i përmbytjeve janë bërë edhe bllokimi i kanaleve kullues nëpër fshatra.

Fermerët nuk kanë mundur të bëjnë më tepër se të shohin teksa prodhimet e këtij sezoni nën ujë. Prodhimet bujqësore rrezikohen edhe nga prurjet e shumta të lumit Vjosa.

Kanalet kullues janë të bllokuar, e si pasojë, uji vërshon në tokat bujqësore pa pasur rrugë kalimi tjetër.

Dëmi aktual është i madh në prodhimin dhe infrastrukturën e serave.

Pas