Te Fundit

Vendet që duhen vizituar patjetër në 2019-ën!


               Publikuar në : 14:48 - 02/01/19 |
b.f

Nga Buenos Aires në Kalabri. Përmes Mozambikut dhe Normandisë, këtu janë pesë udhëtimet më të mira për të bërë në 2019-ën! Nëse vuani nga sindroma e udhëtarit të përjetshëm që gjithnjë dëshiron të largohet diku, ju ndoshta po planifikoni tashmë destinacionet që do të vizitoni përgjatë 12 muajve të këtij viti të ri që sapo trokiti.

Për t’jua bërë zgjedhjen më të lehtë, Airbnb sapo ka hartuar listën e vendeve më të lakmuara për vitin 2019-të. E nëse nuk i realizoni gjatë këtij viti të ri, të paktën një herë në jetë planifikoni që të përjetoni super eksperiencat e këtyre vendeve!

Mozambik

Mozambiku është ndër destinacionet më të mëdha për vitin 2019-të. Veçanërisht për ata që e duan natyrën e egër. Nga safari fotografik te vizitat në parqet natyrore ku mund të dalloni elefantët dhe gjirafat (më i vizituari është Kruger), këtu ju mund të shijoni të gjitha ato që janë krijuar në mënyrë spektakolare nga nëna natyrë. Për ata që preferojnë të bëjnë plazh në parajsat e tokës me pamje nga ujërat e bukura, Inhaja është një Eden i vërtetë, nga i cili nuk do të dëshironi të ktheheni. Ata që i duan monumentet historike, do të zihen për të zgjedhur të duhurin: nga Katedralja e Zojës së Papërlyer, në Katedralen e Nossa Senhora da Fatima që ngrihet në Nampula, ka mrekulli të pafundme historiko-fetare.

Normandi (Francë)

Një anije mes Francës dhe Europës në përgjithësi është në Normandi. Një vend që në vetvete është i mbushur me shumë zgjedhje: Gadishulli i La Hagës, shkëmbinjtë e Nez de Jobourg, vendi turistik bregdetar i Granville (vendlindja e Christian Dior). Një nga simbolet e Normandisë është Mont Saint-Michel, në mbrojtje të UNESCO-s që nga viti 1979. Madje edhe amatorët e historisë ushtarake do të ketë shumë për të parë. Mund të vizitoni Muzeun e Çlirimit Cherbourg, varrezat amerikane në Colleville-sur-mer (në plazhin e Omaha Beach). Varrezat Ushtarake Amerikane të Normandisë dhe Përkujtimorja janë një moment historik që karakterizon okupimin nazist në Francë. Nga Bayeux në Caen në bregun e luleve, Normandia ofron pamje të ndryshme dhe të mrekullueshme.

Xiamen (Kinë)

Për ata që duan Kinën, Xiamen duhet të jetë zgjedhja e parë. Nga kopshtet botanike në tempujt që të lënë pa frymë si ajo e Nanputuos, për muzetë në të cilat do t’i gëzoheni thesareve të bëra në Kinë, Xiamen është ndalesa e parë. Midis statujave kineze dhe qeramikës blu të bardhë, këtu mund t’i jepni vetes një zhytje të vërtetë të plotë në kulturën më interesante aziatike që ekziston.

Buenos Aires (Argjentinë)

Midis tangos, gauços, mishit që shkrihet në gojë dhe mrekullive të natyrës… Buenos Aires duhet të shihet absolutisht të paktën një herë (mundësisht dy ose tre) në jetë. Për të mos humbur janë tërheqjet turistike të pikave më të vjetra të qytetit: Plaza de Mayo, Casa Rosada, pallati Cabildo, obelisku në Plaza de la Republica dhe kisha e Nuestra Señora de Pilar. Colon Teatro konsiderohet si një nga pesë teatrot më të mira në botë për amplitudë dhe akustikë. E ndërtuar nga arkitektët italianë dhe inauguruar në vitin 1908 me “Aida” nga Giuseppe Verdi. Varrezat Recoleta  janë për t’u parë dhe shijuar nga të gjithë ju.

Kaikoura (Zelanda e Re)

Dashamirësit e natyrës në të gjitha format e saj nuk mund të mos arrijnë të çmenden pas Kaikouras. Kajake, kanoe, surfing dhe shikimi i balenave… Ky udhëtim duhet shënuar me shkronja të mëdha në pasaportën e atyre që duan natyrën e egër. Përveç bukurive për t’u admiruar në tokë dhe balenave për t’u parë gjatë turneve me varkë, zhytja në ujërat e freskëta të Zelandës së Re për të shijuar delfinët, sfondin e detin befasues është maksimumi.

Pas