Bota

Vdes Mbretëresha Elizabeth II, Charles është Mbreti i riBëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 19:59 - 08/09/22 |
Opi Nion

Pas vdekjes së Mbretëreshës Elizabeth II në moshën 96-vjeçare, djali i saj i madh Charles do te jetë Mbreti i ri i Mbretërisë së Bashkuar.

Elizabeth II humbi jetën në Skoci, në banesën e saj të preferuar. Ajo sundoi për 70 vite dhe ishte monarkja më jetëgjatë.

Pas marrjes së kurorës, Charles do të niset në turneun e tij në Mbretërinë e Bashkuar, duke vizituar Parlamentin Skocez dhe Katedralen St Giles në Edinburg, më pas Kështjellën Hillsborough të Irlandës së Veriut dhe një shërbim në Katedralen e Shën Anës, Belfast.

Pas