Kryesore

“Vala e dytë e koronavirusit mund të jetë më agresive”


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 21:18 - 27/05/20 |
Opi Nion

Mbrëmjen e sotme kryeministri Edi Rama tha se në rast se vendi preket n ga një valë të dytë të shpërthimit të koronavirusit, ajo do të jetë më e rëndë se situata aktuale.

Po ashtu, kryeministri shprehu falënderime të veçanta për mjekët dhe infermierët, teksa u shpreh se bënë krenarë shqiptarët dhe Shqipërinë, duke u treguar jo vetëm heronj të vërtetë, por edhe profesionistë.

“Sjellja individuale e secilit nuk duhet të jetë si më parë, sepse një valë e re infeksioni ndoshta dhe më agresive se e mëparshjma, do të jetë e pashmangshme. Në ardht kjo valë, të jeni të bindur se do ta përballojmë me patjetër. Qeveria do të fuqizojë sistemin për të qenë gati për një valë të re. struktura e re spitalore pranë autostradës Tiranë-Durrës është ndërtuar me standard evrpiane dhe po pajiset me gjithë logjistikën e nevojshme. Mjekët dhe infermierët na bënë krenarë. U treguan jo vetëm heronjt të vërtetë, por edhe profesionistë. Mirënjohje pa fund dhe padiskutim edhe një borxh ndaj tyre. Do bëjmë çmos ta përmbushim sa më mirë më tutje, edhe pse nuk e shlyejmë dot detyrimin njerëzor për çka ata bënë për shëndetin e këtij vendi. Më vjen mirë që kjo kohë që tronditi botën dhe ky armik i mbylli brenda tërë popujt e botës nuk na gjeti as pa mjete speciale mbrojtëse dhe as pa respiratorët, aq të kërkuar botërisht dhe aq të nevojshëm për të gjithë pacientët”, tha Rama.

Pas