Aktualitet

Vaksina anti-COVID në Shqipëri, epidemiologu: Ruhet nga Policia…


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 08:20 - 13/01/21 |
Opi Nion

Që prej 11 janarit Shqipëria është përfshirë në listën e shteteve të cilat kanë filluar fushatën vaksinimin kundër COVID-19.

Por, përveç faktit që në vendin tonë ka nisur vaksinimi, ne nuk dimë se nga ka ardhur vaksina dhe si ka mbërritur ajo në vendin tonë.

Më herët kryeministri Edi Rama deklaroi se vaksinat janë dhënë nga një vend i BE, duke mos i treguar emrin, pasi sipas tij, shteti dhurues dëshironte ruajtjen e konfidencialitetit.

Lidhur me ardhjen e vaksinës në Shqipëri, ka folur për “Abc News”, epidemiologu Dritan Ulqinaku. Ai është  shprehur se vaksina ruhet nga Instituti i Shëndetit publikë dhe Policia e Shtetit. Ndërkohë po vaksinohet stafi mjekësor jo vetëm në Tiranë, por edhe jashtë saj.

Këto vaksina ruhen nga Instituti i Shëndetit Publikë dhe Policia. Të punosh me viruset është kërkuar akull i thatë dhe për tu transportuar ruhet aty. Ata që po vaksinohen janë staf mjekësor, edhe jashtë Tirane, si në Krujë, Durrës dhe Vlorë. Në fillim mjekët në vijën e parë, më pas epidiomiologët e terrenit dhe pastaj do vijojnë të tjerët. Në javën e tretë të janarit do vijnë edhe 10 mijë, ndërsa në shkurt 20 mijë doza të tjera se 1 mijë doza që janë nuk mjaftojnë. Vaksina do minimalisht dy javë për reagimin, që do të thotë duhet të vazhdosh me mbajtjen e maskës”, tha Ulqinaku./ Opinion.al

Pas