Aktualitet

Ushtria shqiptare në stërvitjen e NATO-s në BullgariBëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 19:59 - 14/12/22 |
Opi Nion

Forcat shqiptare ushtarake i janë bashkuar aleatëve  në një stërvitje të NATO-s që po zhvillohet aktualisht në Bullgari.

Në këto stërvitje, përveç vendit tonë marrin pjesë trupa ushtarake nga Maqedonia e Veriut, Mali i Zi, Bullgaria, Greqia, Italia dhe Shtetet e Bashkuara të Amerikës.

Sipas zyrtarëve ushtarakë, kjo stërvitje komplekse e artileri të rëndë, zhvillohet për të mbrojtur territorin në rast të një agresioni.

Kujtojmë që në korrik misioni i NATO zhvilloi në Letoni një stërvitjet ushtarake ku morën qindra ushtarë, mes tyre edhe shqiptarë, të cilët simuluan një stërvitje ku u përdorën armët e lehta.

Pas