Bota

UNICEF: 2021 viti më i keq për fëmijët, do të vuajnë pasojat e COVID


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 18:06 - 31/12/21 |
Opi Nion

2021 është viti më i keq për fëmijët, që nga koha e pasluftës. Një hap i fortë pas, i raportuar nga UNICEF “për të gjithë treguesit” në çështjen e dhunës ndaj fëmijëve, nënvizon zëdhënësi i agjencisë së OKB-së për Italinë, Andrea Iacomini, sipas të cilit “do të na duhen 10 vite për t’u rikuperuar”.

Por apeli i këtij viti shkon edhe përtej të dhënave dramatike në nivel global, në zonat e krizës dhe konfliktit, dhe na fton të shikojmë edhe në ‘derën fqinje’ ku mund të ketë ardhur ankthi dhe frika, efektet anësore të pandemisë. për të krijuar një emergjencë të pakundërshtueshme për shëndetin mendor të më të rinjve. “U drejtohem atyre që qeverisin dhe që do të qeverisin: le të kujdesemi për mirëqenien psikofizike të fëmijëve tanë”, tha Iacomini për ANSA.

“Problemet e shëndetit mendor prekin më shumë se 13% të adoleshentëve midis 10 dhe 19 vjeç në mbarë botën. Deri në tetor 2020, pandemia kishte ndërpreë shërbimet kritike të shëndetit mendor në 93% e vendeve në mbarë botën” thuhet në raportin e fundit të UNICEF-it, indikacionet e të cilit synojnë pikërisht “Parandalimin e një dekade të humbur” duke bërë thirrje për veprime urgjente për të kthyer ndikimin shkatërrues të Covid-19 tek fëmijët dhe të rinjtë. Shihni shenjat që këto dy vite të pandemisë ka të ngjarë të lënë në një brez të tërë “vetëm flisni me fqinjët tuaj”, këmbëngul Iacomini. “Ne duhet të kujdesemi për ta, për fëmijët dhe adoleshentët tanë ose do t’i humbasim. Sepse siç kanë vuajtur pasojat e luftës gjyshërit tanë, fëmijët tanë do të mbajnë barrën e këtyre dy viteve. Dhe të gjitha këto do t’ua tregojnë fëmijëve të tyre”./Opinion.al

 

Pas