Bota

Ukraina: Rusia djeg kufomat e civilëve dhe të ushtarëve ukrainas në krematoriume


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 21:06 - 06/04/22 |
Opi Nion

Zëvendëskryeministrja e Ukrainës Iryna Vereshchuk, deklaron se ushtria ruse po djeg trupat e qytetarëve dhe ushtarëve ukrainasë për të zhdukur krimet e tyre.

“Sa i përket Mariupolit, shërbimet tona sekrete na thonë se Rusia po përpiqet të fshehë krimet e saj dhe për këtë arsye po përdor krematoriumet e lëvizshme për të djegur kufomat e grave tona dhe fëmijëve”,-tha Vereshchuk.

Ajo tha gjithashtu se rusët në të njëjta furra krematoriumi po djegin trupat e ushtarëve të tyre që mos të shikohen në Rusi.

“Putini po përdor krematoriumet për të fshehur të gjitha veprimet e tij kriminale”, tha Vereshchuk.

Pas