Bota

Ukraina: Forcat ruse kanë rrëmbyer kryebashkiakun e Melitopolit


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 22:21 - 11/03/22 |
Opi Nion

Ministria e Jashtme e Ukrainës ka akuzuar sot trupat ruse për rrëmbimin e kryebashkiakut të Melitopolit, Ivan Fedorov.

Në një reagim në “Twitter”, ministria e Jashtme ukrainase shkruajnë se agresioni i trupave ruse në Ukrainë po shoqërohet me shkelje të rënda të të drejtave humanitare.

Zyrtarët u shprehën se trupat ruse rrëmbyen kryebashkiakun Ivan Fedorov sot pasi e akuzuan atë padrejtësisht për terrorizëm.

Agresioni i armatosur i forcave ruse kundër Ukrainës shoqërohet me shkelje të rënda të normave dhe parimeve të së drejtës ndërkombëtare, duke përfshirë të drejtën ndërkombëtare humanitare.

Ndër shkelje të tilla të rënda ishte rrëmbimi i kryebashkiakut të Melitopolit, Ivan Fedorov, më 11 mars”,-shkruhet në reagimin e Ministrisë së Jashtme të Ukrainës./Opinion.al

Pas