Bota

U nis drejt Kievit, rusët shkatërrojnë njësinë e mbrojtjes ajrore të Ukrainës


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 11:25 - 26/02/22 |
Opi Nion

Ushtria ruse ka shkatërruar njësinë e mbrojtjes ajrore ukrainase e cila ishte nisur për të mbrojtur Kievin.

Sipas BBC-së, sulmi ndodhi gjatë mbrëmjes  së ndjeshme. Njësia u shkatërrua mbrëmë në një sulm raketor rus, një sistem i ngjashëm me atë të përdorur nga Kievi në Donbas muajin e kaluar.

Raketat me rreze të mesme veprini janë të afta për të rrëzuar aeroplanë, raketa balistike dhe UAV. Njësia mbrojtëse  ka të ngjarë të jetë goditur ndërsa ishte nisur për në Kiev për të ndihmuar në mbrojtjen e kryeqytetit.

Pas