Aktualitet

U arrestua për korrupsion, lirohet ish-shefi i logjistikës së “Burgut 313”


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 11:57 - 22/02/21 |
Semiljana Azizi

Gjykata e Posaçme Kundër Korrupsionit dhe Krimit të organizuar ka liruar ditën e sotme nga qelia ish-shefin e logjistikës së burgut 313 Florin Ahmetaj.

Kujtojmë se Ahmetaj është arrestuar disa muaj më parë për korrupsion. Më herët është liruar gjithashtu nga burgu edhe ish-drejtorin e burgut Edurat Struga dhe biznesmenin Ervin Kurtulla.

Ata akuzohen nga Prokuroria e Posaçme dhe u vunë në pranga për korrupsion. Sipas SPAK, drejtori dhe vartësi i tij i kanë marrë Kurtullës rreth 550 mijë lekë në këmbim të favoreve për ti dhënë leje që të fuste në ambientet e burgut një dyqan.

Teksa pak javë më parë SPAK ka përfunduar hetimet dhe dërgoi dosjen në gjykatë, tashmë është marrë vendimi që tre të pandehurit, do të gjykohen në gjendje të lirë. /Opinion.al

Pas