Bota

Turqia arreston mbi 100 ushtarë për lidhje të dyshuara me Gulenin


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 13:05 - 19/11/19 |
Opi Nion

Policia turke arrestoi të martën 101 ushtarë nën dyshimet se janë mbështetës të klerikut fetar, Fethullah Gulen. Ata janë në mesin e 133 shërbyesve të tanishëm dhe të kaluar ushtarakë, arrestimin e të cilëve e urdhëruan prokurorët.

Turqia e akuzon Gulenin për organizimin e një grushtshteti në vitin 2016, gjatë të cilit një fraksion i ushtrisë u përpoq, por nuk arriti ta rrëzojë Qeverinë turke.

Gulen, i cili jeton në mërgim në Shtetet e Bashkuara, i mohon akuzat. Agjencia turke e lajmeve Anadolu raportoi se policia turke ka nisur bastisje në 45 qytete të Turqisë për të arrestuar të dyshuarit e mbetur.

Sipas disa raporteve, të dyshuarit kanë lidhje me “imamë sekretë”, për të cilët qeveria beson se i kanë nxitur ndjekësit e Gulenit brenda ushtrisë. Dhjetëra-mijëra njerëz janë arrestuar ose pushuar nga puna që nga përpjekja për grushtshtet në Turqi, më 15 korrik të vitit 2016.

 

Pas