Aktualitet

Turku i shpallur në kërkim futet në Sarandë,lirohet për 1 mln lekë garanci


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 14:34 - 26/08/21 |
Opi Nion

Një shtetas turk i shpallur në kërkim nga policia turke është futur në Sarandë në datën 20 gusht. Sipas ABC news, turku ka udhëtuar drejt Sarandës me tragetin e linjës që vinte nga Korfuzi.

38-vjeçari me banim në Stamboll, ka dorëzuar pasaportën në sportel, dhe pas verifikimeve ka rezultuar se ai ishte i shpallur në kërkim në shtetin turk nga Interpol Ankara.

Ai i tha autoriteteve se e kishte humbur pasaportën dhe më pas e ka rigjetur sërish. Policia ka nisur hetimet, pasi në të dhënat e Interpol Ankara thuhej se pasaporta nuk ishte lëshuar për këtë person por për një tjetër, që e kishte deklaruar atë të humbur, ndërsa vetë 38-vjeçari ishte shpallur në kërkim kombëtar në Turqi.

Policia arrestoi të dyshuarin për falsifikim të mjetit të identifikimit.  Por, katër ditë më vonë Gjykata e Sarandës e la të lirë me kusht që të mos largohet nga vendit kundrejt një garancie pasurore prej 1 milion lekë.

Pas