Bota

Trump “ndryshon mendje”, task forca vijon punën pa afat kohor


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 16:21 - 06/05/20 |
Al Do

Trump sapo ka njoftuar në Twitter se task forca e koronavirusit të Shtëpisë së Bardhë “do të vazhdojë për një kohë të pacaktuar”, përkundër komenteve të zv.presidentit dje se ajo do të fillonte të shpërndahej javët e ardhshme.

Në një njoftim në Twitter në mëngjes, presidenti tha se grupi i punës kishte bërë një “punë fantastike” për krizën e koronavirusit.

“Për shkak të këtij suksesi, Task Forca do të vazhdojë në një kohë të pacaktuar me fokusin e saj në sigurinë dhe hapjen e vendit tonë,” shkroi Trump.

“Ne mund t’i shtojmë ose heqim njerëz … në të, sipas rastit. Task Forae do të jetë gjithashtu e përqendruar tek Vaksinat dhe Terapeutikët.”

New York Times ishte i pari që raportoi dje se Shtëpia e Bardhë po kërkonte të shpërndante task forcën, duke ngjallur shqetësime se administrata Trump po përpiqej të aneksonte ekspertët e shëndetit publik ndërsa presidenti zhvendoste vëmendjen e tij në rihapjen e ekonomisë .

Zv.presidenti Mike Pence e konfirmoi raportin, duke u thënë gazetarëve dje, “Unë mendoj kemi biseduar për këtë dhe se kur është koha e duhur që task forca të përfundojë punën e saj”

Pence tha se administrata po shikonte fillim e Qershorit si një “dritare” e mundshme për të filluar shpërndarjen e grupit. “ne kemi filluar të flasim për një plan tranzicioni me FEMA,” shtoi ai.

Kur u pyetën për komentet e Pence, Trump tha, “Unë mendoj se ne po shohim në fazën e dytë dhe ne po shohim në faza të tjera … task forca ka bërë një punë fenomenale.” Ky njoftim në mëngjes nga presidenti tregon se puna e task forcës do të vazhdojë, megjithëse anëtarët dhe fokusi i saj mund të ndryshojnë. /Opinion.al

Pas