Bota

Trump kërcënon me dëbimin e miliona emigrantëve


               Publikuar në : 12:13 - 18/06/19 |
geliano fataj

Presidenti i Shteteve të Bashkuara, Donald Trump, kërcënoi me dëbimin e miliona njerëzve që jetojnë ilegalisht në SHBA.

Në një seri postimesh në Twitter, Trump tha se zyrtarët e emigracionit do të nisin, javën e ardhshme, procesin për “largimin e miliona të huajve të paligjshëm, që kanë gjetur rrugën për të hyrë në Shtetet e Bashkuara”.

“Ata do të dëbohen sa më shpejt”, tha Trump.  SHBA-ja përballet me një fluks të madh emigrantësh nga Guatemala, Salvadori, Nikaragua dhe shtete të tjera më të varfra të Amerikës Qendrore.

Numri i tyre thuhet se i ka tejkaluar kapacitetet e autoriteteve amerikane për të akomoduar dhe përpunuar të dhënat. Emigrimi ka qenë temë qendrore e fushatës së Trumpit në vitin 2016./ Opinion.al

 

 

Pas