Bota

Tragjedia e teleferikut në Itali, rrëmbehet i mituri, i vetmi i mbijetuar


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 14:49 - 13/09/21 |
Opi Nion

Tragjedia e cila tronditi Italinë, pak kohë më parë me rrëzimin e teleferikut që la pas 14 viktima, i vetmi që mbijetoi ishte një djalë i mitur.

Mediat zhuluan identitetin e të miturit dhe ai është identifikuar si Eitan Biran. Fëmija 6-vjeçar izraelit që mundi t’i shpëtonte fatkeqësisë, është rrëmbyer nga gjyshi i tij Shmuel Peleg.

Ishte tezja e të miturit e cila konfirmoi rrëmbimin. Gjyshi ka kryer një vizitë për të parë Eitanin e vogël dhe duhej ta kthente te tezja e tij, por kjo gjë nuk ndodhi.

Transferimi u bë “kundër vullnetit të kujdestarit ligjor të fëmijës dhe në kundërshtim me dispozitat e autoriteteve italiane“, tha Armando Simbari, avokati përfaqësues i tezes së të miturit.

Policia italiane zbuloi se Eitan ishte larguar nga Italia në bordin e një avioni privat me gjyshin e tij, i cili posedonte pasaportën izraelite të të miturit. Më vonë burimet diplomatike konfirmuan edhe mbërritjen e tyre në Izrael.

Në aksident, djali i vogël humbi të dy prindërit, vëllain e tij dhe stërgjyshërit që kishin ardhur për ta vizituar në Itali.

Pas