Sport

Tifozët protestojnë për Messin


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 20:30 - 06/08/21 |
Opi Nion

Lajmi se Leo Mesi do të ikë nga Barcelona ka rrëmbyer të gjithë vëmendjen e botës së sportit. Trishtimi dhe inati ka kapur tifozët katalanas, ndërsa të gjithë pyesin se cili do të jetë klubi i radhës, i një prej futbollistëve më të mirë të historisë së futbollit.

Pesë Gushti do të hyjë në historinë e futbollit, si dita që Barcelona i dha lamtumirën Leo Mesit. Shumë dyshime kanë lindur, që nga ku do të luajë një nga futbollistët më të mirë të të gjitha kohërave, e deri te çfarë pasojash do të ketë për La Liga-n largimi i tij.

Por ajo që po vuan më shumë, është tifozeria blaugrana. Pasi Barça njoftoi se nuk mund të rinovojë me argjentinasin për “shkak të pengesave financiare dhe strukturore”, me qindra tifozë u mblodhën përpara stadiumit “Kamp Nou” për të protestuar.

Tifozët nuk mund ta besojnë se klubi la të ikte futbollistin më të madh të historisë së tij, që në 17 sezone me ekipin e parë, fitoi 35 tituj. Ndërsa tifozeria e Barçës nuk ka fjalë që ta përshkruajë këtë tronditje, në Europë po komentojnë se cili klub mund të paguajë për shërbimet e “Pleshtit”.

Sipas sportives spanjolle “Marca”, PSG-ja ka nisur menjëherë sulmin për argjentinasin. Kontakte mes dy palëve pati menjëherë pasi Barça dha lajmin e trishtë për popullin blaugrana.  Drejtuesit e PSG-së kanë ëndërr të formojnë treshen e sulmit Nejmar-Mbape-Mesi.

Presidenti i parisienëve Naser Al-Khelaifi është gati ta realizojë, pavarësisht pengesave ekonomike. Argjentinasi kishte rënë dakord me Barçën që ta ulte rrogën në 30 mln Euro në vit dhe me francezët po flitet për këto shifra.

Një klub tjetër që mund t’i lejojë vetes të shpenzojë për Mesin është Mançester Siti. Aty, ai do të bashkohej me trajnerin Pep Guardiola. Por për argjentinasin, “qytetarët” duhet të heqin dorë nga blerja e kapitenit të Anglisë, Herri Kejn.

Pas