Bota

Telefonatë me Zelensky/ Biden: Do t’i sigurojmë Ukrainës 500 milionë dollarë


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 20:22 - 30/03/22 |
Opi Nion

Presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky, ka zhvilluar këtë të mërkurë një telefonatë me presidentinn e SHBA Joe Biden.

Biden i tha presidentit ukrainas se SHBA synon t’i sigurojë Ukrainës 500 milionë dollarë ndihmë direkte buxhetore.

“Udhëheqësit diskutuan se si Shtetet e Bashkuara po punojnë gjatë gjithë kohës për të përmbushur kërkesat kryesore të ndihmës për Ukrainën dhe përpjekjet e vazhdueshme të Shteteve të Bashkuara me aleatët dhe partnerët për të ndihmuar ushtrinë ukrainase të mbrojë vendin e saj”, thuhet në një deklaratë.

Biden bisedoi me Zelensky edhe për sanksionet shtesë ndaj Rusisë, ndërsa Presidenti Zelensky e përditësoi Biden lidhur me çështjen e negociatave të Ukrainës me Rusinë, tha Shtëpia e Bardhë./Opinion.al

Pas