Sport

“Të ulemi për kontratën kolektive”,Sindikata e Futbollistëve thirrje Dukës


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 15:25 - 20/09/20 |
Opi Nion

Përveç politikës edhe sporti është futur në ngërç në Shqipëri. Teksa Liga Profesioniste e Futbollit kërkon dialog me kryeministrin Edi Rama për zgjidhjen e kërkesave që lidhen me ligjin e sportit, në këtë betejë është përfshirë edhe Sindikata e Futbollistëve Profesionistë.

Andi Lila, kryetari dhe ish-futbollisti i përfaqësueses, i ka bërë thirrje Presidentit Armand Duka që të ulen në tavolinë për të nënshkruar kontratën kolektive që përfshin Sindikatën dhe Federatën Shqiptare të Futbollit.

Lila shkruan se nuk është e drejtë që Presidenti Duka kërkon ballafaqim me qeverinë për kërkesat e Ligës, kur diçka të tillë refuzon ta bëjë me Sindikatën e Futbollistëve.

“Kontrata kolektive është një nga dokumentet ligjorë që i mungon reformës ligjore në futboll. Nënshkrimi i saj është një e mirë e futbollit në vend, por edhe e juaja personalisht”, mbyll letrën drejtuar Presidentit Duka, kryetari i Sindikatës, Andi Lila.

Pas