Aktualitet

Të dehur në rrugë, policia arreston më shumë se 20 persona


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 16:53 - 10/08/21 |
Opi Nion

Policia e Shetit njofton se ka ndëshkuar disa drejtues për mosrespektim të rregullave të qarkullimit rrugor, ndërsa bën me dije se shkeljet kryesore lidhen e drejtimin e mjetit në gjendje të dehur, apo manovrat e rrezikshme në rrugë.

Duke informuar qytetarët se pjesa më e madhe e askseve rrugore janë të monitoruara me kamera gjatë 24 orëve, Policia njofton se vetëm në Tiranë ka ndëshkuar 31 drejtues mjetesh, nga të cilët 13 drejtues me arrest, për drejtim mjeti në gjendje të dehur dhe manovra të rrezikshme në rrugë, dhe 18 drejtues të tjerë me masë administrative deri në 40.000 lekë të rinj, kryesisht për xhirim gomash nën efektin e alkoolit, për gara shpejtësie, parakalime të rrezikshme në krah të kundërt dhe sjellje agresive në rrugë.

Duke ju referuar telefonatave nga qytetarët, në Durrës, Fier, Vlorë, Lezhë, Korçë e Elbasan, policia njofton se janë arrestuar 11 drejtues mjetesh, të cilët kanë drejtuar mjetin në gjendje të dehur.

“Në të gjithë vendin janë ndëshkuar me masë administrative deri në 40.000 lekë të rinj, 56 drejtues mjetesh, për qarkullim me shpejtësi në qendrat e banuara, drejtim mjeti në efektin e alkoolit, për xhirime gomash dhe sjelle agresive në rrugë”, njoftoi policia duke kujtuar qytetarët mund të denoncojnë në numrin112 dhe në Komisariatin Dixhital, çdo shkelje të Kodit Rrugor./Opinion.al

Pas