Politikë

Sulmet kibernetike/ Borrell bisedë me Ramën: Kërcënim ndaj integritetit dhe sigurisëBëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 22:45 - 15/09/22 |
Opi Nion

Nëpërmjet një postimi në rrjetet sociale, Shefi i BE për politikë të jashtme dhe Siguri Josep Borell, ka bërë me dije se ka zhvilluar një bisedë me kryeministrinë Shqipërisë Edi Rama dhe se në qendër kanë qenë sulmet kibernetike.

Borrel shkruan në postimin e tij se sulmi është kërcënim ndaj integritetit dhe sigurisë së Shqipërisë dhe se përpjekjet për të minuar institucionet dhe shoqëritë demokratike janë të papranueshme.

“Fola me Kryeministrin Edi Rama sot për sulmet e fundit kibernetike që kanë goditur Shqipërinë. Këto kërcënime ndaj integritetit dhe sigurisë së Shqipërisë dhe përpjekjet për të minuar institucionet dhe shoqëritë demokratike janë të papranueshme. BE do të qëndrojë në krah të Shqipërisë në rritjen e mbrojtjes kibernetike”, shkroi Borell./ Opinion.al

Pas