Aktualitet

SPAK kërkon 2 vjet burg për ish-kryeprokurorin Adriatik Llalla


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 12:15 - 07/05/21 |
Opi Nion

Prokuroria e Posaçme kundër Korrupsionit dhe Krimit të Organizuar ka përfunduar gjykimin për ish-Prokurorin e Përgjithshëm, Adriatik Llalla.

Pretenca e dhënë nga SPAK, kërkon 2 vite burg për ish-Prokurorin e Përgjithshëm, Adriatik Llalla, si dhe përjashtimin me 5 vite nga funksionet publike. Gjykata ka caktuar  në datën 20 maj seancën për të dhënë vendimin. Gjykata do të vendos nëse do të pranojë pretencën e Prokurorisë së Posaçme për Llalën.

Llalla akuzohet për disa veprat penale që përfshijnë “Refuzim për deklarim, mos deklarim, fshehje ose deklarim i pasurive, interesave privat të personave të zgjedhur dhe nëpunësve publik ose i çdo personi tjetër që ka detyrim ligjor për deklarim” në tre raste./Opinion.al

Pas