Life Style

Sonte “spektakël në qiell”, pritet shiu i meteorëve


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 10:53 - 16/11/19 |
el ida

Këtë fundjavë mbani sytë drejt qiellit pasi do të ndodhë “një spektakël i vërtetë” i njohur si shiu i metorëve, dhe i pagëzuar me emrin “Leonid”.

I njohur për shkëlqimin dhe ngjyrat shpërthyese, “Leonid” do të ofrojë një pamje të pazakontë dhe mhanitëse me pjesëza kozmike që udhëtojnë me 44 milje në sekondë.

Të apasionuarit pas fenomenit do të kenë mundësinë të shohin 14-15 meteorë që kalojnë në një orë dhe pamja më e mirë do të jetë rreth mesnatës.

Shiu i meteorëve është një shfaqje e përvitshme qiellore. Për herë të parë është vënë re në vitin 1862./Opinion.al

Pas